تاریخ انتشار : یکشنبه 12 دی 1400 - 18:05
178 بازدید
کد خبر : 183288

عیدی کارگری حق بازنشستگان تامین اجتماعی است

عیدی کارگری حق بازنشستگان تامین اجتماعی است

یک کارشناس حوزه کار محاسبه عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی همچون کارگران را حق قانونی آنها دانست و گفت: بازنشستگان تامین اجتماعی مشمول قانون کار هستند و سالها تحت عنوان کارگر در این مملکت مشغول کار بوده و تابع مصوبات شورای عالی کار هستند بنابر این غیرمنطقی نیست که بعد از بازنشستگی عیدی آنها کارگری محاسبه

عیدی کارگری حق بازنشستگان تامین اجتماعی است

یک کارشناس حوزه کار محاسبه عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی همچون کارگران را حق قانونی آنها دانست و گفت: بازنشستگان تامین اجتماعی مشمول قانون کار هستند و سالها تحت عنوان کارگر در این مملکت مشغول کار بوده و تابع مصوبات شورای عالی کار هستند بنابر این غیرمنطقی نیست که بعد از بازنشستگی عیدی آنها کارگری محاسبه شود.

حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، درباره طرح پیشنهادی همسان سازی عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با کارگران ابراز عقیده کرد و گفت: تاکید ما این است که بحث عیدی کارمندان و بازنشستگان تامین اجتماعی به این دلیل که با شرایط اقتصادی کشور و افزایش هزینه ها همخوانی ندارد باید مورد بازنگری قرار بگیرد. انتظار داشتیم در پایان سال مبلغ عیدی با توجه به تغییر بسیاری از قیمتها و مولفه ها چند برابر افزایش یابد ولی جای تعجب است که عیدی امسال کارمندان و بازنشستگان تامین اجتماعی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شد.

مبلغ عیدی باید کفاف هزینه های سربار آخر سال را بدهد

وی ادامه داد: اگر تاکید و اصرار می کنیم مبالغی که تحت عنوان عیدی و پاداش در آخر سال پرداخت می شود، افزایش یابد به این دلیل است که بازنشستگان دریافتی و مستمری کمتری می گیرند و مشکلات زندگی آنها اعم از هزینه های خوراک، درمان و اجاره بها به مراتب بیشتر از مستمری و حقوقی است که دریافت می کنند لذا برای جبران بخشی از هزینه های آخر سال و هزینه های سربار و تشریفات و دید و بازدیدها که به طور سنتی در خانوارهای ایرانی وجود دارد، معتقدیم که مبلغ عیدی باید به گونه ای باشد که کفاف بخشی از هزینه های آخر سال را بدهد.

این کارشناس حوزه کار ادامه داد: در شرایطی که مستمری بگیران تامین اجتماعی متناسب با قانون کار حقوق می گیرند و افزایش حقوق آنها بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار و به تبعیت از مصوبات شورای عالی کار صورت می گیرد چرا نباید عیدی آنها متناسب با عیدی کارگران پرداخت شود؟ بازنشستگان سالها تحت شمول قانون کار در این کشور کار کرده اند و بر مبنای قانون کار حقوق و مستمری گرفته و بازنشسته شده اند بنابر این حق قانونی آنها است که عیدی کارگری بگیرند.

حاج اسماعیلی درباره اقدام مجلس در خصوص طرح پیشنهادی همسان سازی عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز گفت: مجلس باید قوانین متناقض و موازی در حوزه تامین اجتماعی که در این خصوص وجود دارد، مورد بازنگری قرار بدهد و شفاف و یکپارچه کند. تحلیل ها و تفسیرها و برداشتهای متعدد از قانون باید رفع شود و یک برداشت واحد از قانون برای اجرا در خصوص عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران ایجاد شود.

پرداخت پول مربی فوتبال باید با اجازه صاحبان صندوق باشد

وی تصریح کرد: نمی توانیم از یک طرف سازمان تامین اجتماعی را یک نهاد غیردولتی تلقی کنیم که سرمایه اش متعلق به کارفرمایان و کارگران است ولی از آن طرف برخی مداخلات دولتی در ارائه خدمات آن تصمیم گیری کنند. تامین اجتماعی یک نهاد غیر دولتی است و صاحبان اصلی آن کارگران و کارفرمایانی هستند که به این سازمان حق بیمه می پردازند؛ پس باید در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های سازمان نقش ملموسی داشته باشند مثل مواقعی که دچار مضیقه های مالی می شویم یا پول مربی فوتبال را از منابع صندوق پرداخت می کنیم باید با مجوز صاحبان اصلی صندوق باشد.

حاج اسماعیلی در پایان گفت: معتقدم بحث همسان سازی عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی یک بحث فنی است که با کمک دولت و مجلس قابل برطرف شدن است و مجلس باید قوانین موجود در خصوص عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی را یکپارچه کند و جلوی موازی کاری ها و برداشتهای متعدد از قانون را بگیرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها